subscribe: Posts | Comments

Rodzaje regałów stosowanych w halach magazynowych

Możliwość komentowania Rodzaje regałów stosowanych w halach magazynowych została wyłączona

W halach magazynowych logistyka obiektu jest kluczowa – dostępna przestrzeń musi być wykorzystana w taki sposób, aby mogła pomieścić jak najwięcej towaru. Właśnie dlatego w nowoczesnych halach tego rodzaju stosuje się specjalne systemy przechowywania z użyciem regałów.

Już na etapie wyboru odpowiedniego projektu hali magazynowej czy logistycznej konieczne jest określenie, jak mają być przechowywane w nim towary. Na tej podstawie możliwe będzie następnie określenie, jakie regały sprawdzą się do tego najlepiej. Efektywność magazynowania towarów jest bowiem zależna głównie od tego, jak i gdzie będą one rozmieszczone.

Główne rodzaje regałów magazynowych:

  • regały stalowe ramowe

  • regały stalowe przepływowe

  • regały przepływowe z napędem

  • regały przejezdne torowe z napędem

To najbardziej powszechne konstrukcje regałów używanych w halach magazynowych. Różnią się one między sobą budową oraz sposobem obsługi, a także cenami. Poniżej prezentujemy ich zalety i wady.

Regały stalowe ramowe

Są najczęściej spotykane i przystępne cenowo. Są to regały wolnostojące, które przy odpowiednim ułożeniu pozwalają na łatwy dostęp do składowanych towarów. Ich główną wagą jest brak optymalnego wykorzystania powierzchni składowania, a także konieczność stosowania wielu korytarzy między regałami.

Regały stalowe przepływowe

W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju regałów te przepływowe pozwalają na lepsze wykorzystani stref składowania. Są to regały, które umieszczane są na specjalnej ramie i pozwalają na zachowanie zasady FIFO, czyli first in – first out, „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”. Nie wymagają też tworzenia dużych korytarzy. Wadą rozwiązania jest jego wysoka cna oraz brak dostępu do wszystkich jednostek – tych, które znajdują się na środku regału.

Więcej o halach na: www.rexbud.com.pl

Regały przepływowe z napędem

Regały tego rodzaju w wykorzystują napędy częściowo wymuszone. Pozwalają na magazynowanie zgodnie z zasadą LIFO, czyli last in – first out, „ostatnie weszło – pierwsze wyszło”. Dobrze sprawdzają się przy towarach wymagających, gdzie czas ich przechowania jest ważny.

Regały przejezdne torowe z napędem

Regały tego rodzaju umieszczane są na specjalnych torach i mogą być przesuwane z użyciem napędu. Dzięki temu można tworzyć korytarze w dowolnych punktach, aby dostać się do określonego miejsca. Pozwalają na oszczędność przestrzeni i łatwy dostęp do wszystkich towarów, niemniej jednak nie są one polecane do towarów szybko rotujących, gdzie liczy się szybki czas dostępu.

Podsumowując, gdy planuje się realizację hali magazynowej lub logistycznej, warto dobrze przemyśleć, która forma przechowywania będzie najlepsza, biorąc pod uwagę zalety i wady każdego systemu.