subscribe: Posts | Comments

Oczami Wegrow o relacjach z Polska

Możliwość komentowania Oczami Wegrow o relacjach z Polska została wyłączona

Premier Węgier Viktor Orban wbrew przewidywaniom opowiedział się za wyborem na przewodniczącego Rady Europy Donaldem Tuskiem. Donald Tusk popierany jest przez Europejską Partię Ludową. W dzienniku „Magyar Nemzet” czytamy, że decyzja ta wynika z faktu, że są granice przyjaźni. Gazeta podaje również, że decyzja Viktora Orbana była bardzo dobra, gdyż dzięki temu nie zaangażował się on w straceńczą batalię, której celem były nie przyszłość Europy a jakieś wewnątrzpolityczne stosunki. Zgodnie z tym przyjaźń ma swoje granice i nie można jej wykorzystywać do tanich celów, które są skazane na porażkę. Dziennik oczywiście uwypukla fakt, że zarówno Premier Węgier jak i Jarosław Kaczyński mają ( szef PIS) w bardzo wielu sprawach są zgodni. Istotą jednak jest umiejętności odróżnienia rzeczywistego muru od gąbki, którą to umiejętnością się wykazał Viktor Orban a co za tym idzie Orban nie jest fanatykiem.

Batalia o wybór Przewodniczącego Rady Europy i sprzeciw, który ustanowiła Polska na wiele lat pogrzebała średniomocarstwowe ambicje Polski zdaniem dziennika. Gazeta pokazuje, że Polska miała szansę być w ścisłej czołówce państw UE. Spotkanie z Angelą Merkel dawało nadzieję, że obóz rządzący potrafi zrozumieć wspólne zależności. Niestety zapamiętałe dążenia wszystko przekreśliły. Wspólne w ramach Grupy Wyszehradzkiej zdanie w związku z kwestiami migracji nie oddawało pełnego spectrum stosunków i rozbieżności między krajami. Gazeta dodaje, że Warszawa dzięki swoim działaniom właśnie postanowiła nie wsiadać do ekspresu wielu prędkości. Ponadto dowiadujemy się, że istotne w decyzji, którą podjął Victor Orban jest to, że nie zdradził On Polski dla innego przyjaciela i dlatego żaden Polak nie może mieć do niego o to pretensji.

Węgierskie partie rządzące – Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa – należą do Europejskiej Partii Ludowej.